Mesaj Mesaj
  • Societate
  • Economie
  • Politica
  • Incidente
  • In lume
  • Auto
  • Sport
  • Hi-tech
  • Alegeri Anticipate 2021
  • Afaceri
  • Interviu
  • Acasa
  • Despre noi
  • Acasa
  • Despre noi
Logare
Societate

Circa 1000 de persoane vaccinate la al doilea Maraton de Vaccinare anti-COVID-19 pentru cadrele didactice

24.08.2021 la 09:07 0 comentarii
0 likes

Circa 1000 de persoane vaccinate la al doilea Maraton de Vaccinare anti-COVID-19 pentru cadrele didactice

Primăria municipiului Chișinău informează că, în perioada 20-22 august 2021, în cele trei zile ale Maratonului de Vaccinare anti-COVID-19, s-au imunizat circa 1000 de persoane, cadre didactice şi angajaţi auxiliari de la instituţiile de învățământ și cele pentru protecția drepturilor copilului din capitală.

Maratonul de vaccinare cu genericul „Hai la școală în siguranță" s-a desfășurat la Centrul municipal de vaccinare, iar obiectivul final al municipalității este asigurarea procesului educaţional cu prezenţa fizică în sălile de clasă a profesorilor şi elevilor.

Astfel, rata de vaccinare în municipiu Chișinău în rândul angajaților din instituțiile educaționale constituie peste 75%.

În cadrul ședinței operative de luni, Primarul General al Chișinăului, Ion Ceban, a menționat că în pofida circumstanțelor nefavorabile privind situaţia epidemiologică prin COVID-19, municipalitatea își propune să înceapă noul an de studii cu prezenţa fizică în instituţiile școlare, iar elevii să beneficieze de studii, după lungi perioade de absență.

Ion Ceban a precizat că urmează să se convoace în ședință Comisia extraordinară de sănătate publică a municipiului Chișinău, după ședința Comisiei Naționale, astfel ca părinții și cadrele didactice să știe cum să acționeze în continuare. De asemenea, vor fi transpune deciziile şi recomandările CNESP, dar sunt luate în calcul și alte măsuri suplimentare pentru municipiu.

 

Share
Abonați-vă la noi în rețelele   sociale.  
Abonați-vă
Abonați-vă
Abonați-vă
Abonați-vă

Comentarii ()

    Trebuie să fii autentificat pentru a posta comentarii.

    Cel mai Popular

    VITALIE PERCIUN, DIRECTOR GENERAL AL HOLDINGULUI CENTRAL GROUP: „AM FĂCUT PAȘI CONCREȚI PENTRU MODERNIZAREA CHIȘINĂULUI CA O CAPITALĂ EUROPEANĂ”
    10.02.2022 la 16:19 Edit. 10 februarie 2022, 16:32
    29975 0
    Vladimir Andronache și Alexandr Vîlcu dictează prețurile pentru călătorii din R.Moldova
    15.12.2021 la 11:54 Edit. 24 decemberie 2021, 10:08
    81950 0
    Vladimir Andronache și Alexandr Vîlcu, autorii atacului raider asupra CENTRAL HOUSE SRL / VIDEO
    14.12.2021 la 18:22 Edit. 21 decemberie 2021, 09:56
    40920 0

    Interviu

    Capitală și destin, Chișinăul / INTERVIU
    Este necesară o acțiune de lustrație și de îndepărtare a multor persoane din viața societății noastre
    Curtea de Apel Chișinău obligă CEC să deschidă cel puțin 190 de secții în diasporă

    Top Știri

    Penalul Rizea promovează interesele restaurantului La Sarkis / VIDEO
    Penalul Rizea promovează interesele restaurantului La Sarkis / VIDEO
    29.10.2021 la 17:37 Edit. 04 noemberie 2021, 07:33
    Mihai Popșoi: Nu este un secret pentru nimeni că şeful CNA va fi demis
    Mihai Popșoi: Nu este un secret pentru nimeni că şeful CNA va fi demis
    15.09.2021 la 08:05 Edit. 25 septemberie 2021, 15:09
    Președintele SUA, Joe Biden, a vorbit despre moldoveni, de la tribuna ONU / VIDEO
    Președintele SUA, Joe Biden, a vorbit despre moldoveni, de la tribuna ONU / VIDEO
    21.09.2021 la 19:44 Edit. 23 septemberie 2021, 07:47
    Duminică
    14
    August
    Cahul
    19ºc
    cer senin
    Balti
    19ºc
    cer senin
    Chisinau
    19ºc
    cer senin

    Categorii

    • Societate
    • Economie
    • Politica
    • Incidente
    • In lume
    • Auto
    • Sport
    • Hi-tech
    • Alegeri Anticipate 2021
    • Afaceri
    • Interviu
    • Educatie
    • Bani
    • CovID-19
    © 2022, Mesaj | All rights reserved (Central Group S.R.L.)