
Platforma DA cere Procuraturii să se autosesizeze în cazul „Moldovagaz"

Vicepreședintele Platformei DA, deputatul Alexandr Slusari, cere Guvernului interimar și Procuraturii să se autosesizeze asupra modului de numire a reprezentantului Guvernului la „Moldovagaz". El solicită convocarea urgentă a Consiliului Suprem de Securitate în vederea examinării situației de la această instituție. Până la moment niciuna din instituțiile vizate nu a venit cu o reacție la solicitarea politicianului, anunță MESAJ.md
„Statutul entității prevede că reprezentanții Republicii Moldova în Consiliul „Moldovagaz" și comisia de cenzori sunt delegați din cadrul ministerului de ramură, adică de la Ministerul Economiei și Infrastructurii. Hotărârea Guvernului nr. 1053/2010 prevede că reprezentanții statului în societățile comerciale sunt înaintați în baza propunerii conducătorului autorității publice centrale abilitate. În mod obscur, Agenția Proprietății Publice a emis la 11 iunie 2021 un ordin privind desemnarea în calitate de reprezentant al Statutului în cadrul SA „Moldovagaz", fără măcar să fie notificat Ministerul Economiei și Infrastructurii, a lui Marian Mamei și, totodată, a înaintat această persoană și în calitate de membru al consiliului societății respective", a spus Slusari.
El a menționat că persoana desemnată de APP „este foarte departe de sectorul energetic”. „ Marian Mamei deține funcția de șef al direcției infrastructura calității și securitatea industrială în cadrul MEI. Unicul „merit" al acestuia este că dânsul este o persoană apropiată a lui Vadim Ceban, actualul președinte al Consiliului de Administraţie al SA „Moldovagaz", iar candidatura lui a fost coordonată cu Igor Dodon. Tot el, recent, a devenit membru al consiliului SA „Red Nord", fără să fi fost înaintat de către MEI", a adăugat Slusari.
Slusari precizează că a fost informat că MEI a înaintat pe 29 iunie un demers către APP cu solicitarea revocării candidatului desemnat de Agenție pentru organele de conducere a concernului moldo-rus și promovarea candidaților înaintați de Minister, conform statutului societății, însă demersul MEI a fost ignorat.
Până la momentul difuzării știrii nici una din instituțiile vizate și nici conducerea „Moldovagaz" nu au venit cu o reacție.
Comentarii ()