
Dacia 1300 cu aspect de limuzină

Un student de la Facultatea de Design de Produs si Mediu a Universității Transilvania din Brașov a realizat un concept modern al automobilului Dacia 1300.
MESAJ.md precizează că Dacia 1300 Concept are la bază clasica Dacia 1300 produsă la Mioveni în anii ’70. Automobilul are o lungime de 5,1 metri și 2 metri lățime. Alexandru Bogdan Mariş, autorul proiectului, dorește ca acesta să se plaseze în clasa de lux, printre modele ca Audi A7, Mercedes S-Klasse şi ajungând chiar până la Porsche Panamera. Anterior acesta a realizat proiectul Dacia Logan Coupé.
“Am hotărât că trebuie să îmi adun toate cunoștințele în materie de design auto şi modelare virtuală într-un concept mult mai bine gândit şi pus la punct. Astfel au apărut primele idei pentru o readucere la viaţă a celebrei Dacia 1300, un proiect care avea să se întindă pe o perioadă de 3 ani“, a declarat Alexandru pentru promotor.ro.
Automobilul Dacia 1300 a fost fabricat de compania Dacia între anii 1969 și 1984. Acesta a fost produs cu licența obținută de la compania franceză Renault în baza modelul Renault 12.
Comentarii ()