Mesaj Mesaj
  • Societate
  • Economie
  • Politica
  • Incidente
  • In lume
  • Auto
  • Sport
  • Hi-tech
  • Alegeri Anticipate 2021
  • Afaceri
  • Interviu
  • Acasa
  • Despre noi
  • Acasa
  • Despre noi
Logare
Societate

Sergiu Litvinenco: Trebuie să asigurăm condiții decente de detenție

11.03.2022 la 16:32 0 comentarii
2 like

Sergiu Litvinenco: Trebuie să asigurăm condiții decente de detenție

Provocările și prioritățile sistemului penitenciar au fost evaluate în cadrul unei ședințe, desfășurată astăzi la Ministerul Justiției. În cuvântul său de deschidere, ministrul Justiției, Sergiu Litvinenco, a vorbit despre necesitatea asigurării condițiilor decente de detenție, instruirea continuă a angajaților din sistemul penitenciar, consolidarea relațiilor cu societatea civilă și mediul economic.

„Regimul de detenție trebuie asigurat conform prevederilor legii. Deținuții trebuie să aibă acces la servicii medicale, să li se ofere posibilitatea de a se încadra în câmpul muncii, să fie pregătiți pentru reintegrarea în societate, atunci când ies la libertate. Totodată, pentru îmbunătățirea și eficientizarea activității instituțiilor penitenciare, este foarte importantă formarea continuă a colaboratorilor Administrației Naționale a Penitenciarelor. Probleme sunt multe, dar împreună putem să le soluționăm”, a menționat Sergiu Litvinenco.

De asemenea, ministrul Justiției a încurajat conducerea ANP să comunice mai mult cu societatea civilă, care se implică la identificarea problemelor din sistemul penitenciar și propune soluții care pot îmbunătăți situația din penitenciare. În context, Sergiu Litvinenco a subliniat și importanța colaborării cu agenții economici, pentru a oferi deținuților posibilitatea de a munci.

În cadrul şedinţei, au fost prezentate realizările sistemului administrației penitenciare în anul 2021, printre care dezvoltarea infrastructurii sistemului penitenciar, acreditarea serviciilor medicale din penitenciare, asigurarea asistenței medicale persoanelor private de libertate în contextul pandemiei de COVID-19, dar și amenajarea, în incinta instituţiilor penitenciare, a spaţiilor destinate desfăşurării şedinţelor de judecată prin intermediul sistemului de teleconferință. Pe lângă succesele înregistrate, au fost menționate carenţele şi problemele care trebuie soluționate în mod urgent, pentru atingerea obiectivelor propuse și realizarea priorităților stabilite pentru acest an.

La ședința de raportare au participat conducerea și colaboratorii ANP, directorii de penitenciare, secretara generală a Ministerului Justiției, Stela Ciobanu, și secretara de stat Nadejda Burciu.

Share
Abonați-vă la noi în rețelele   sociale.  
Abonați-vă
Abonați-vă
Abonați-vă
Abonați-vă

Comentarii ()

    Trebuie să fii autentificat pentru a posta comentarii.

    Cel mai Popular

    Următoarea reuniune a Comunității Politice Europene va avea loc, primăvara viitoare, la Chișinău
    07.10.2022 la 09:00 Edit. 08 octomberie 2022, 12:05
    5896 0
    R.Moldova condamnă ferm așa-numitele plebiscite organizate de Rusia în teritoriile ucrainene ocupate
    29.09.2022 la 10:15 Edit. 08 octomberie 2022, 12:04
    5060 0
    VITALIE PERCIUN, DIRECTOR GENERAL AL HOLDINGULUI CENTRAL GROUP: „AM FĂCUT PAȘI CONCREȚI PENTRU MODERNIZAREA CHIȘINĂULUI CA O CAPITALĂ EUROPEANĂ”
    10.02.2022 la 16:19 Edit. 10 februarie 2022, 16:32
    48675 0

    Interviu

    MUHTAR MURTAZALIEV: „Judo reclamă demnitate şi curaj”
    Capitală și destin, Chișinăul / INTERVIU Vitalie Perciun
    Este necesară o acțiune de lustrație și de îndepărtare a multor persoane din viața societății noastre

    Top Știri

    Declarație NATO: Nord Stream a fost lovit intenționat. Gazoductele au fost sabotate
    Declarație NATO: Nord Stream a fost lovit intenționat. Gazoductele au fost sabotate
    29.09.2022 la 16:15 Edit. 08 octomberie 2022, 12:07
    Explozii și incendiu: A fost scos din uz Podul Kerci, care leagă Crimeea de Rusia / VIDEO
    Explozii și incendiu: A fost scos din uz Podul Kerci, care leagă Crimeea de Rusia / VIDEO
    08.10.2022 la 09:20 Edit. 08 octomberie 2022, 12:06
    Următoarea reuniune a Comunității Politice Europene va avea loc, primăvara viitoare, la Chișinău
    Următoarea reuniune a Comunității Politice Europene va avea loc, primăvara viitoare, la Chișinău
    07.10.2022 la 09:00 Edit. 08 octomberie 2022, 12:05
    Sâmbătă
    1
    Aprilie
    Cahul
    4ºc
    ceață
    Balti
    4ºc
    ceață
    Chisinau
    4ºc
    ceață

    Categorii

    • Societate
    • Economie
    • Politica
    • Incidente
    • In lume
    • Auto
    • Sport
    • Hi-tech
    • Alegeri Anticipate 2021
    • Afaceri
    • Interviu
    • Educatie
    • Bani
    • CovID-19
    © 2023, Mesaj | All rights reserved (Central Group S.R.L.)