Mesaj Mesaj
  • Societate
  • Economie
  • Politica
  • Incidente
  • In lume
  • Auto
  • Sport
  • Hi-tech
  • Alegeri Anticipate 2021
  • Afaceri
  • Interviu
  • Acasa
  • Despre noi
  • Acasa
  • Despre noi
Logare
Societate

Peste un milion de lei pentru promovarea studierii limbii române în instituțiile de învățământ general cu predare în limbile minorităților naționale

16.06.2021 la 11:59 0 comentarii
2 like

Peste un milion de lei pentru promovarea studierii limbii române în instituțiile de învățământ general cu predare în limbile minorităților naționale

Ministerul Educației, Culturii și Cercetării a organizat un eveniment de totalizare a acțiunilor de îmbunătățire a condițiilor de învățare a limbii române, realizate în anul de studii 2020-2021, din banii alocați în acest scop de Guvernul Republicii Moldova. Astfel, toate instituțiile de învățământ general cu predare în limbile minorităților naționale au fost dotate cu materiale didactice pentru învățarea limbii și literaturii române.

Prezentă la eveniment, secretara de stat în domeniul educației Natalia Grîu a menționat că dotările s-au realizat în contextul implementării Programului național pentru îmbunătățirea calității învățării limbii române în instituțiile de învățământ general cu instruire în limbile minorităților naționale în anii 2016-2020: „Credem că relevanța resurselor educaționale, asigurarea spațiilor prietenoase de învățare și suportul constant în formarea cadrelor didactice constituie premise pentru motivarea elevilor și asigurarea calității învățării limbii române în fiecare instituție de învățământ cu predare în limba minorităților naționale”.

Valoarea totală a investițiilor este de 1 021 400 lei din care au fost achiziționate materiale didactice, destinate pentru dotarea cabinetelor de limba și literatura româna și anume: dicționar român – rus/ rus -  român – 220 unități; dicționar explicativ școlar - 1 100 unități; dicționar de sinonime - 1 100 unități; set de planșe Alfabetul limbii române – 440 unități; set portrete ale scriitorilor clasici și moderni din literatura română – 220 unități;  set didactic despre Republica Moldova – 220 unități. În vederea implementării Curriculumului la limba română în instituțiile de educație timpurie cu program în limbile minorităților naționale au fost editate seturi de materiale didactice pentru predare–învățare a limbii române în grupa pregătitoare.

Totodată, 7 cabinete de limba română din IP Gimnaziul Vălcineț, s. Vălcineț, raionul Ocnița; IP Gimnaziul Ivan Vazov, s. Stoianovca, raionul Cantemir;IP LT nr.2, mun. Ceadîr-Lunga, UTAG; IP Gimnaziul Cneazevca, s. Cneazevca, raionul Leova; IP LT Al. Pușkin, orașul Fălești;IP LT Vasile Suhomlinski, orașul Edineț; IP LT Constantin Popovici, s. Nihoreni, raionul Rîșcani au fost dotate cu tehnică de calcul. Instituțiile, selectate în baza unui concurs de evaluare a conceptelor de de promovare a limbii române în școală, au  primit laptopuri cu soft licențiat, dispozitive multifuncționale (imprimantă, scaner, copiator), sisteme interactive, proiectoare, ecrane.

 

Share
Abonați-vă la noi în rețelele   sociale.  
Abonați-vă
Abonați-vă
Abonați-vă
Abonați-vă

Comentarii ()

    Trebuie să fii autentificat pentru a posta comentarii.

    Cel mai Popular

    VITALIE PERCIUN, DIRECTOR GENERAL AL HOLDINGULUI CENTRAL GROUP: „AM FĂCUT PAȘI CONCREȚI PENTRU MODERNIZAREA CHIȘINĂULUI CA O CAPITALĂ EUROPEANĂ”
    10.02.2022 la 16:19 Edit. 10 februarie 2022, 16:32
    26576 0
    Vladimir Andronache și Alexandr Vîlcu dictează prețurile pentru călătorii din R.Moldova
    15.12.2021 la 11:54 Edit. 24 decemberie 2021, 10:08
    80476 0
    Vladimir Andronache și Alexandr Vîlcu, autorii atacului raider asupra CENTRAL HOUSE SRL / VIDEO
    14.12.2021 la 18:22 Edit. 21 decemberie 2021, 09:56
    39358 0

    Interviu

    Capitală și destin, Chișinăul / INTERVIU
    Este necesară o acțiune de lustrație și de îndepărtare a multor persoane din viața societății noastre
    Curtea de Apel Chișinău obligă CEC să deschidă cel puțin 190 de secții în diasporă

    Top Știri

    Penalul Rizea promovează interesele restaurantului La Sarkis / VIDEO
    Penalul Rizea promovează interesele restaurantului La Sarkis / VIDEO
    29.10.2021 la 17:37 Edit. 04 noemberie 2021, 07:33
    Mihai Popșoi: Nu este un secret pentru nimeni că şeful CNA va fi demis
    Mihai Popșoi: Nu este un secret pentru nimeni că şeful CNA va fi demis
    15.09.2021 la 08:05 Edit. 25 septemberie 2021, 15:09
    Președintele SUA, Joe Biden, a vorbit despre moldoveni, de la tribuna ONU / VIDEO
    Președintele SUA, Joe Biden, a vorbit despre moldoveni, de la tribuna ONU / VIDEO
    21.09.2021 la 19:44 Edit. 23 septemberie 2021, 07:47
    Miercuri
    6
    Iulie
    Cahul
    23ºc
    cer senin
    Balti
    23ºc
    cer senin
    Chisinau
    23ºc
    cer senin

    Categorii

    • Societate
    • Economie
    • Politica
    • Incidente
    • In lume
    • Auto
    • Sport
    • Hi-tech
    • Alegeri Anticipate 2021
    • Afaceri
    • Interviu
    • Educatie
    • Bani
    • CovID-19
    © 2022, Mesaj | All rights reserved (Central Group S.R.L.)