Mesaj Mesaj
  • Societate
  • Economie
  • Politica
  • Incidente
  • In lume
  • Auto
  • Sport
  • Hi-tech
  • Alegeri Anticipate 2021
  • Afaceri
  • Interviu
  • Acasa
  • Despre noi
  • Acasa
  • Despre noi
Logare
Sud - Banner left 1/2 Sud - Banner left 2/2
Politica

Joi vom avea guvern, rezultate palpabile – mai târziu

31.07.2021 la 10:45 0 comentarii
3 like

Joi vom avea guvern, rezultate palpabile – mai târziu
Sursa: MESAJ.md

Președintele Parlamentului Igor Grosu a declarat că Parlamentul se va întruni în ședință joi, 5 august, pentru a vota echipa guvernamentală și programul de guvernare propus de prim-ministra desemnată Natalia Gavrilița. Potrivit lui, programul de guvernare al noului Cabinet de miniștri va reprezenta de fapt programul electoral al Partidului Acțiune și Solidaritate, iar în echipa guvernamentală nu se vor regăsi membri ai altor partide.

Dacă, potrivit legii, după semnarea decretului, premierul desemnat are la dispoziție 15 zile pentru a-și crea echipa guvernamentală și programul de guvernare și pentru a cere vot de încredere Parlamentului, președintele Legislativului spune că acest lucru se va întâmpla mult mai repede.

„Natalia Gavrilița va prezenta programul luni, așa cum a declarat, va fi prezentată garnitura guvernamentală. Până miercuri vor mai fi consultări publice pe program cu sindicatele, patronatele, mediul de afaceri. Miercuri va ajunge programul și lista în Parlament, biroul permanent va fi convocat în ședință, ca să decidem convocarea sesiunii extraordinare. Joia viitoare ne propunem să avem Guvern”, a spus Igor Grosu în cadrul emisiunii „Moldova în direct” de la postul public de teleziviune.

Speakerul mai spune că partidul său este gata să colaboreze cu persoane profesioniste din alte partide politice, dar fotoliile de miniștri vor reveni strict membrilor și simpatizanților PAS.

„La baza programului de guvernare este programul nostru electoral, promisiunile pe care le-am făcut în campanie. În Guvern vom avea oameni care s-au afirmat în afara țării, oameni care au obținut acolo experiență și au dat curs invitației noastre. Vor fi persoane din cadrul PAS, cu afiliere clară. Când am făcut anunțul pentru ca oameni din partide extraparlamentare să ni se alăture, ne-am referit la întreg actul guvernării, invitația n-a fost lansată prin prisma unor membri ai Guvernului. Garnitura guvernamentală va fi asumată strict de noi”, a mai spus Grosu.

Share
Abonați-vă la noi în rețelele   sociale.  
Abonați-vă
Abonați-vă
Abonați-vă
Abonați-vă
Sud - content

Comentarii ()

    Trebuie să fii autentificat pentru a posta comentarii.

    Cel mai Popular

    VITALIE PERCIUN, DIRECTOR GENERAL AL HOLDINGULUI CENTRAL GROUP: „AM FĂCUT PAȘI CONCREȚI PENTRU MODERNIZAREA CHIȘINĂULUI CA O CAPITALĂ EUROPEANĂ”
    10.02.2022 la 16:19 Edit. 10 februarie 2022, 16:32
    26598 0
    Vladimir Andronache și Alexandr Vîlcu dictează prețurile pentru călătorii din R.Moldova
    15.12.2021 la 11:54 Edit. 24 decemberie 2021, 10:08
    80487 0
    Vladimir Andronache și Alexandr Vîlcu, autorii atacului raider asupra CENTRAL HOUSE SRL / VIDEO
    14.12.2021 la 18:22 Edit. 21 decemberie 2021, 09:56
    39391 0
    Sud - right tablet

    Interviu

    Capitală și destin, Chișinăul / INTERVIU
    Este necesară o acțiune de lustrație și de îndepărtare a multor persoane din viața societății noastre
    Curtea de Apel Chișinău obligă CEC să deschidă cel puțin 190 de secții în diasporă

    Top Știri

    Penalul Rizea promovează interesele restaurantului La Sarkis / VIDEO
    Penalul Rizea promovează interesele restaurantului La Sarkis / VIDEO
    29.10.2021 la 17:37 Edit. 04 noemberie 2021, 07:33
    Mihai Popșoi: Nu este un secret pentru nimeni că şeful CNA va fi demis
    Mihai Popșoi: Nu este un secret pentru nimeni că şeful CNA va fi demis
    15.09.2021 la 08:05 Edit. 25 septemberie 2021, 15:09
    Președintele SUA, Joe Biden, a vorbit despre moldoveni, de la tribuna ONU / VIDEO
    Președintele SUA, Joe Biden, a vorbit despre moldoveni, de la tribuna ONU / VIDEO
    21.09.2021 la 19:44 Edit. 23 septemberie 2021, 07:47
    Joi
    7
    Iulie
    Cahul
    19ºc
    câțiva nori
    Balti
    19ºc
    câțiva nori
    Chisinau
    19ºc
    câțiva nori
    Sud - Left Tablet

    Categorii

    • Societate
    • Economie
    • Politica
    • Incidente
    • In lume
    • Auto
    • Sport
    • Hi-tech
    • Alegeri Anticipate 2021
    • Afaceri
    • Interviu
    • Educatie
    • Bani
    • CovID-19
    Sud - Banner right 1 big
    © 2022, Mesaj | All rights reserved (Central Group S.R.L.)