
Droguri în valoare de 200 000 lei, ridicate de Poliția Capitalei

Ofițerii Secției investigare infracțiuni a Inspectoratului de Poliție Râșcani al Direcției de Poliție a mun. Chișinău au reținut un tânăr suspectat de implicare în circulația ilegală a drogurilor, comunică MESAJ.md.
Fiind reținut, tânărul a comunicat că are asupra sa substanțe narcotice, pe care le distribuie prin intermediul aplicației ,,Telegram”. Acesta fost escortat la Inspectorat pentru documentare și stabilirea tuturor circumstanțelor.
Ulterior, suspectul, în vârstă de 28 de ani, a predat 50 de pachețele de tip zip-lock ambalate cu bandă adezivă, în interior cu o substanța solidă cristalizată, asemănătoare drogului de tip ,,PVP”, numită și ,,Sare”. Totodată, de la domiciliul tânărului polițiștii au ridicat un pahar din carton în care se afla aproximativ 157 gr. de substanță sub forma de praf și bulgăre de culoare verde ,,PVP”, pachetele zip lock și un cântar de mici dimensiuni.
Este de menționat că tânărul nu este la prima abatere anterior fiind judecat pentru infracțiuni analogice.
În cazul în care i-ar fi reușit comercializarea drogurilor, suspectul ar fi obținut un profit de circa 200 000 de lei.
Toate probele depistate au fost ridicate și sigilate conform procedurii și îndreptate pentru a fi efectuată expertiza.
Tânărul este cercetat penal pentru ,,Circulația ilegală a drogurilor” și, conform legislaţiei penale în vigoare, riscă o pedeapsă cu închisoare de la 7 la 15 ani.
Comentarii ()