
Ministrul Gherciu: Zona de comerț liber nu a generat o majorare a importurilor din UE

Ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, Viorel Gherciu, susține că apartenența R. Moldova la Zona de Liber Schimb Aprofundat și Cuprinzător nu a provocat o creștere a importurilor din UE.
”Implementarea ZLSAC nu a generat majorarea importurilor de produse agroalimentare şi conexe agriculturii din UE în Republica Moldova (precum erau estimate prognozele pesimiste) ci, din contra, pe multe poziții şi segmente de piață s-a înregistrat stabilizarea sau chiar diminuarea importurilor”, a declarant oficialul în cadrul unei platforme de discuții pentru promovarea exportului de produse agroalimentare.
În anul 2021 exporturile din Republica Moldova în UE a înregistrat o cotă de 1,619 miliarde Euro sau cca. 65%, din totalul exporturilor. Cele mai multe, circa un sfert din exporturile totale, au mers spre o singură țară UE – România (26,6%) sau în valoare de peste 670 milioane Euro. Următoarele țări ale UE pe listă de exporturi din Republica Moldova se află Germania (8,5%), Italia (7,8%) și Polonia (3,6%)”, a precizat ministrul.
Comentarii ()